Kutup Veteriner Laboratuvar Hizmetleri

VETERİNER LABORATUAR HİZMETLERİ

Hayvanların tedavi sürecinde Veteriner Kliniğinde laboratuvar hizmetlerinin olması çok önemlidir. Kısa sürede yapılan kan, idrar tahlili teşhisin daha kısa sürede ve sağlıklı yapılmasını sağlar. Laboratuvarda yapılan tahlil ve analiz sayesinde fark edilemeyen hastalıklara ışık tutabilir. Böylelikle Veteriner Kliniğinde çalışan tecrübeli bir laborant ve tam teşekküllü bir laboratuvar hizmeti Veteriner kliniğinin işini kolaylaştırır ve teşhis süresinde daha kısa sürede başarı elde edilir. Biz Kutup Veteriner Kliniği olarak hem klinik hem de Tam donanımlı Laboratuvar Hizmetlerimizle hizmet vermekteyiz.

Anında tahlil, teşhis ve tedavi hayat kurtarır…

Evde beraber yaşadığımız patili dostumuz zaman zaman rahatsızlıklar geçirebilmektedir. Konuşamadığından dolayı bizlere derdini anlatamaz. Bu yüzden devamlı gözümüzün üstünde olması gerekir. Bazen basit bir üşütme, kusma veya davranış değişikliği ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Veteriner Laboratuvar hizmeti önemi

Veteriner Kliniğinde Laboratuvar hizmetinin olması zaman açısından gerçekten çok önemlidir. Minik dostlarımız rahatsızlıklarını dile getiremedikleri için bizler kadar şanslı değillerdir. Acil bir vaka da geç saatlerde bünyesinde Veteriner Laboratuvar Hizmeti bulunan bir Veteriner Kliniği tercih etmek minik dostunuzun tedavisi için hayati önem taşıyabilir. Bu konuda bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kutup Veteriner Kliniği olarak verebildiğimiz Laboratuvar Hizmetleri

  1. Sitolojik İnceleme ve Biyopsi

Sitoloji bulunan tümör içerisinden iğne yardımıyla hücrelerin alınarak mikroskobik görünümlerinin incelenmesidir. Bazı tümör türlerinde sitoloji tek başına kanser türünü tanımlamada belirleyici olabilir. Tümörün türü hakkında temel bilgileri alarak sınıflandırma yapılabilir. Duruma göre ultrason eşliğinde yapılabilir. Eğer harici tümör ise hastaya sakinleştirici ilaçlar vermeden de yapılabilmektedir.

Fakat Veteriner Hekimin şüpheli gördüğü durumlarda kesin tanı koyabilmek için Biyopsi tercih edilmelidir. Tümörden alınan doku mikroskopla incelenip doku yapısı, tümörün cinsi, derecesi belirlenebilmektedir. Bu işlem anestezi ile cerrahi operasyonla yapılabilmektedir.

Kliniğimizde Veteriner Laboratuvar Hizmetleri içerisinde sunulmaktadır.

2. İdrar Tahlilleri (TİT)

Kedilerde ve Köpeklerde tam idrar tahlili (TİT) Veteriner Laboratuvar Hizmetleri dahilinde yapıyoruz.

Kedilerde özellikle kısırlaştırılmış erkek kedilerde tam idrar tahlili oldukça önemlidir. Dişi veya erkek kedinizin Ağrılı idrar, kumunu defalarca kazıyıp 1-2 damla idrar yapması veya kum haricinde yerlere idrar yapması gibi şikayetlerde Kutup Veteriner Kliniği olarak bize başvurabilirsiniz. Tam teşekküllü Veteriner Laboratuvar hizmetlerimizde idrar tahlilinde, ilk olarak kristalleşme olup olmadığına bakarız. Aynı süreçte TİT sırasında lökosit varlığı (hematüri), idrarın özgül ağırlığı (dansitesi), glukoz varlığı, mikro-albümin seviyesi gibi değerleri inceleriz. Ayrıca idrarı mikroskobik muayene ile inceleriz. Böylelikle idrarda var olan lökositler, eritrositler, kristaller ve silindirik hücreler detaylıca görülebilecektir.

Bununla ilgili detaylı bilgi için makalemizi blog sayfamızda okuyunuz.>>>

3. Dışkı Muayenesi (Gaita) Testleri

Dışkı muayenesi sayesinde parazitler ile hayvanın bağırsaklarını ve iç organlarını etkileyen hastalıklar anlaşılır. Hastalığı belirleme, teşhis ve tedaviyi değerlendirme durumunda hayati önemi vardır. Bunun yanı sıra, özellikle orta yaş ve üzeri hayvanlarda yılda birer kez yapılması tavsiye edilir. Böylelikle geri dönüşü olmayan hastalıklar erken tanı yöntemiyle tespit edilebilir.

 4. Kuduz Titre Testi

Kuduuz Titrasyon testi Kuduz Antikor Titre Tayin Testi (FAVN- Fluorescent Antibody Virus Neutralisation Test)resmi adıdır. Bu test sayesinde kan serumlarında bulunan anti-kuduz antikor titrelerini belirlemek ve belgelendirmek işlemidir. Yurtdışına evcil hayvanınızı çıkartmak için bazı ülkelerce özellikle Avrupa Birliği ülkelerince zorunlu ilan edilen belgelerdir. Orijin ülkelerinden seyahat etmeden önce, kedi köpek ve pet hayvanları Kuduz Titrasyon testi yaptırıp Tarım İlçe Müdürlüklülerinde kayda alınmalıdır. Bu konu ile ilgili testleri yaptırıp Yurtdışı çıkış işlemleri için size yardımcı olabilecek yetkili Veteriner Kliniğiyiz. Bununla ilgili blog sayfamızda makalemizi okuyunuz.>>>

  1. Mantar Ekimi (İzolasyonu)

Mantar, deride hastalık yapıcı özelliği olan mantar etkenlerinin oluşturduğu deri hastalığıdır. Köpeklerde ve Kedilerde sık gözlemlenebilen hastalıkların başında gelir. Teşhis için dış muayene nin yanı sıra, alınan kazıntı örnekleri mikroskobik inceleme yapılabilir. Ancak kesin teşhis sadece mantar için özel besi yerlerine mantar ekimi (mantar izolasyonu) yapılarak elde edilebilir. Gerekli görüldüğü takdirde deri biyopsisi de yapılabilir.

  1. Biyokimya

Köpek ve Kedi için Biyokimya sayesinde iç organların metabolik durumu, yaşlanmaya bağlı bir dejenerasyonun varlığı, herhangi bir hasara sahip olup olmadığı hakkında detaylı bilgi elde edebiliriz. Patili dostumuzun iç organlarında herhangi bir sorun olduğunda, bu organların salgıladığı enzimlerin seviyeleri değişiklik gösterir.

Uzun zamanda ölümle sonuçlanabilen dışarıya hiçbir belirti vermeyen hastalıkların tanısında biyokimyasal tahliller çok önemlidir. Kedilerde akut veya kronik böbrek yetmezliği, safra kesesi iltihapları, karaciğer hastalıkları, diyabet, pankreas hastalıkları teşhiste çok önemli yer tutar. Toxoplazma, FIP, FIV, Lösemi, Felv gibi enfeksiyona bağlı hastalıkların teşhisinde kandaki biyokimyasal verilere bakılarak etkili olur.

Kan Parazitleri, Gençlik Hastalığı, İmmün sistem kaynaklı rahatsızlıklar, hormonsal rahatsızlıklar biyokimya tahlilleriyle tespit edilebilir.

Şişli de Tam teşekküllü Veteriner Kliniğimizin Veteriner Laboratuvar Hizmetleri bünyesinde bütün Biyokimya tahlilleri yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için bizi arayın…

  1. Hemogram-Tam Kan Sayımı

Köpek ve Kediler için oldukça sık kullanılan bir tahlil yöntemidir. Kan hücrelerinin sınıflandırılması, hücrelerin birbirilerine olan oranları, kan sayımı gerçekleştirilir. Hemogram, özellikle kedilerde kedi aidsi-fiv, kedi lösemisi, pankleupeni, FİP gibi viral hastalıkların, chlamidia gibi kan parazitlerinin tahlili ve teşhisi açısında oldukça değerli bir analiz yöntemidir.

Yavru köpeklerde görülen gençlik hastalığı olarak bilinen, parvo, distemper, corona gibi hastalıklar kan hücrelerinde ciddi değişimlere uğrarlar. Bu yüzden hemogram tahlili hastalık teşhis edildikten sonra tedavi sürecinde kan sayımı, aşılamalarda vücut bağışıklığının aşılamaya uygun olup olmadığı konusunda Veteriner hekimlerimize ışık tutar. Özellikle kenelerden ve pirelerden bulaşan ehrlichia, anaplasma gibi kan parazitlerinin sebep olduğu anemi diğer bir adıyla kansızlık hastalığı için çok önemli bir testtir. Tahlil sıralamasında ilkönce bakılması gereken değerdir.

Yoğun bir ishal ve kusma şikayetinde, hangi tüp serum ilaç kullanılacağı konusunda yol gösterir. Hayvanların yüksekten düşme gibi veya trafik kazası durumlarında iç kanama veya kan kaybında başvurulması gereken ilk tahlildir. Çıkan sonuçlara göre yorumlama ve tedaviye başlanması için zaman çok değerlidir.

Kutup Veteriner Kliniğimiz bünyesinde tam teşekküllü Veteriner Laboratuvar hizmetleri ile kısa sürede uzman laborantımız ve Tecrübeli Veteriner Hekimlerimiz sayesinde detaylı sonuçlar almak mümkündür.

  1. Patolojik İnceleme ve Analiz

Hasta hayvanların doku numuneleri sayesinde tüm vücudunun mikroskobik, immünolojik, kimyasal ve moleküler inceleme sistemiyle değerlendirilip hastalıklarının teşhisini rahatlıkla yapılabilir. Veteriner Patoloji birimi sayesinde hayvanların gözle görülemeyen veya dışarıdan fark edilen lezyonlar oluşabilir. Bu patolojik lezyonların iyi veya kötü huylu olup olmadığı, dağılım özelliği gösterip göstermediği patolojik incelemeler sonucunda anlaşılır.

  1. Seroloji ve Diagnostik Kit Testleri

Seroloji Testi enfeksiyon ve kan yoluyla bulaşan bir hastalık şüphesinde kolayca yapılan ve hızlı sonuç veren bir kan testidir. Seroloji testi sayesinde vücudun virüs, parazit, bakteri gibi mikroorganizmalara karşı vücudun ürettiği antikorların var olup olmadığını araştırır.

10. Alerji Testi (Kandan ELISA ile)

Alerjene bağlı IgE varlığı hem deri testi hem de kan testi ile yapılabilir. Kan testi ile bakılan bu testler ELISA temeline dayalı bir yöntemdir.

Veteriner Laboratuvar Hizmetleri hayat kurtarır.

Tıpkı bizler gibi sevimli patili dostlarımız içinde hastalıklar öncesinde olası riskleri belirleyip ortadan kaldırmak veya mevcut durumda hızlı ve detaylı bilgi ile tetkiklerde Laboratuvar Hizmetleri çok önemlidir. Minik dostlarımızın tedavisinde ihtiyaç duyulan yukarıda en önemlilerini sıraladığımız testlerin tamamı Kutup Veteriner Kliniğimiz bünyesinde tam teşekküllü Veteriner Laboratuvar Hizmetleri birimimizde yapılmaktadır.

Haftanın her günü ve dilediğiniz saatlerde veya acil durum vakalarında Kliniğimize gelerek Veteriner Laboratuvar Hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Gelmeden önce randevu almanızı tavsiye ederiz.

error: Content is protected !!