ULTRASONOGRAFİ

Sağlık sektöründe insan kulağının duyamayacağı kadar hassas olan frekansların incelenebildiği tekniklerden biri de ultrasonografidir. İnsan sağlığı için önemli ve teşhisi kolaylaştırıcı bir teknik olduğu kadar hayvan sağlığı içinde çok önemlidir. Hayvanların gebelik incelemesinde veya hastalıklarında teşhis için çok kullanışlı bir yöntemdir. Tam teşekküllü bir Veteriner Kliniğinde bulunması gereken cihazlardan biridir.

Veterinerlikte Ultrasonografi’nin Önemi

Kutup Veteriner Kliniği olarak her geçen gün teknolojiyi takip etmekte ve hastalarımıza daha faydalı olabilmek için sektörün en son model ve kullanışlı cihazlarına yatırım yapmaktayız.

Hayvanlar insanlar gibi ağrılarını hastalıklarını dile getiremezler. Ağrı eşikleri de yüksek olduğu için geri dönülmez rahatsızlıklar için iyi takip edilmezse geç kalınmış olabilir. Bu yüzden Veteriner Hekimlerin hastalık teşhisinde görevi önemlidir. Doğru ve kısa zamanda teşhis için Ultrasonografi gibi ileri seviye teknolojik cihazlar Veteriner Kliniğinde başyardımcıdır. Ultrason ile yayılan ses dalgaları sayesinde sorun olan noktada tespit etmeyi kolaylaştırır. Doğru teşhise yardımcı olduğundan Veteriner Kliniğinde hayat kurtaran olmazsa olmazımızdır.

Veterinerlikte Ultrasonografi Kullanım Alanları

Kliniğimize gelen hastaların çoğunu belirtilerle teşhis edebilmekteyiz. Öncelikle hasta sahibinin gözlemlerini dinleyip muayene le teşhis edilebilir. Ama bazı durumlarda şikâyetleri dinleme veya elle muayene yeterli olmayabiliyor. Tahmini zor hastalıklarda Ultrasonografi kullanılması teşhis te yanılma payını azaltıyor. Özellikle dâhiliye alanında hastanın karaciğer, pankreas, böbrek, mesane, dalak, üreme organları gibi iç organlarını kontrol edip teşhis ederiz. Tedavide başarının önünü açar.

Ayrıca gebelik kontrollerinde de bize gerçekten yardımcı olur. Gebelik evresini, yavruların sağlık durumları, gebeliğin seyri konusunda bizim işimizi kolaylaştırır. Bu yüzden Kutup Veteriner Kliniği olarak 7/24 Ultrasonografi hizmetimiz mevcuttur.

Ultrason için hazırlık gerekli mi?

Hayvanların ultrasonla tedavisi bazen zor olabilmektedir. Çoğu hayvanlar ortamın farklı olmasından dolayı strese girmekte ve tedirgin olmaktadır. Ultrason ile muayene esnasında hastanın mümkün olduğu kadar sabit kalması gerekir. Böyle bir durumda bazı hastalarda sedasyon gerekli görülebilir. Ayrıca Ultrason dan en az 3-4 saat öncesinden aç kalması, idrar dengesinin sağlanması gibi noktalar önemlidir. Bu yüzden randevu ve ön bilgi tavsiye ederiz. Böylelikle ultrasondan alınan sonuçlar çok daha verimli olacaktır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz. >>>

Ultrasonografi nin yan etkisi var mıdır?

Minik dostlarımızın zarar görmesine neden olacak herhangi bir yan etkisi yoktur. Yanlış bilinen en yanlış bilgi radyasyon yaydığıdır. Ultrason cihazı her an kullandığınız telefondan daha az radyasyon yaymaktadır. Bilinen en sağlıklı ve avantajlı teşhis yöntemlerinden biridir.

 Facebook ta bizi takip edebilirsiniz >>>