Köpeklerde ve Kedilerde endoskopi işlemi

 Endoskopi işlemi ucunda mikro çipli minik bir ışıklı kamera bulunan bir çeşit tüp boru yardımı ile yapılır. Ağız yolu ile mide ve yemek borusunda gastro-intestinal sistemin veya rektum yolu ile bağırsak kolon sisteminin incelenmesini sağlar. Minimal invaziv, güvenli tanı ve tedavi yöntemidir. Minik ışıklı kameradan alınan görüntüler dijital ekrana yansıyarak iç organları en ince ayrıntılarına kadar görülebilmesini ve incelenmesini sağlar.

Bu işlem sayesinde lezyonlar tespit edilebilir. Ayrıca iç organlarda olabilecek herhangi bir yabancı cismin tespitine yardımcı olur.

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi nasıl yapılır?

 Köpek ve Kedilerde kısacası hayvanlarda endoskopi işlemi minimum risk içerir ve minimal invaziv bir yöntemdir. Minik dostunuzda görülen ani kilo kaybı, kusma, siyah renkli dışkı ve benzeri gibi durumlarda endoskopi işlemi ile kolayca tanı koyulup tedaviye başlanılabilir. Hayvanlar oyun oynarken veya aç kaldıklarında yabancı cisim yutabilirler. Özellikle plastik poşetler evcil hayvanlarınızın baş düşmanıdır. Özellikle kediler poşetle oynamayı çok severler ve poşet yutabilirler. Bu gibi durumlarda bu işlem sayesinde kesin tanı yapılır.

Kutup veteriner Kliniği olarak alanında uzman Veteriner Hekimlerimiz sayesinde maksimum sterilizasyon altında bütün endoskopi çeşitlerinin hizmetini 7/24 verebilmekteyiz. Endoskopi işlemi insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kullanılabilmektedir ve zararsız tanı koymada etkili bir işlemdir. Evcil hayvanınızın rahatsızlığı konusunda kısa sürede tanı koyup tedaviye başlayarak sağlığına kavuşmaya yardımcı olur.  Bizimle hemen iletişime geçerek köpeklerde ve kedilerde endoskopi işlemi için randevu alabilirsiniz.

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi anestezi ile yapılır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Ama Endoskopi işleminden sonraki birkaç günde hafif boğaz ağrısı yaşayabilirler. Kutup Veteriner Kliniğinde Veteriner Hekimlerimiz bu durumun yaşanmaması için sizlere ilaç önerecektir.

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi çeşitleri

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi denilince aklımıza sadece Gastro-intestinal yani mide ve bağırsak sisteminin incelenmesi gelir. Ancak sadece bununla sınırlı değildir.  Köpeklerde ve Kedilerde endoskopi işlemi çeşitleri ve uygulama alanları:

Kolonoskopi: İnce ve kalın bağırsağın incelenmesi için uygulanır. Rektum yoluyla ışıklı kamera sistemi ile incelenmesi sağlanır.

Otoskopi: Köpeklerde ve Kedilerde kulak sorunları yaygın olarak görülür. İç kulağın en derin kısımlarını otoskopi işlemi sayesinde girilerek görülebilir.

Rinoskopi: Rinoskopi üst solunum yolu endoskopisi olarak da bilinir. Burundan girilerek üstü solunum yolları incelenebilir hatta biyopsi yapılabilir.

Broncoskopi:  Alt solunum yollarını ve akciğeri incelemek için broncoskopi işlemi yapılmalıdır. Biyopsi yapılabilir ve özellikle Akciğer kanseri teşhislerinde sıkça kullanılan yöntemdir.

Gastroskopi: Gastroskopi işlemi yemek borusu, mide ve bağırsakların incelenmesi için etkili bir yöntemdir. Kesin tanıda %100 e yakın başarı sağlar. Özellikle hayvanlarda yabancı cisim yutmalarında gastroskopi işlemi uygulanır.

Kedilerde Endoskopi İşleminin önemi

Kediler ağrı eşikleri yüksek canlılardır. Bu yüzden hastalıkları kuluçka dönemindeyken bize belirti vermezler. Veteriner Hekimlerimize gelen şikâyetlerde “ dün ne güzel koşup oynuyordu birden ne olduğunu anlamadık” denilir. Bu yüzden bir gün önce çok sağlıklı olan kedinizi ertesi gün belirti vermeyen hastalığı yüzünden kaybedebilirsiniz bile… Bu yüzden Kedilerde endoskopi işlemi rutin kontrollerde bile önemlidir.

Ayrıca kediler oyuncu ve yaramazlık yapmayı severler. Plastik poşetler en sevdiği oyuncaklardır. Oynarken ısırıp yutabilirler. UYARI: Eğer ki kedinizin ağzından sarkan ip, poşet parçası gibi cisimler görürseniz sakın kendiniz müdahale edip çekmeye çalışmayın. İç organlarına zarar verebilirsiniz… Özellikle poşet yuttuğunu fark etmezseniz bu cisimler bağırsak yollarını tıkayıp önü alınamayan sorunlar çıkarabilir. Endoskopi sayesinde bu yabancı cisimler bulunup müdahale edilebilir.

Minik dostlarımız kedilerde endoskopi işlemi;

Yabancı cisim yutmaları,

Ani ve hızlı gelişen sağlık sorunları,

Kanser vb hastalıkların teşhisinde

Rutin check up kontrollerinde,

Bir rahatsızlığın teşhisi için biyopsi alımında,

Altta yatan bir hastalığın teşhisinde ve tedavinin sorunsuz ilerleyip başarılı olması için kedilerde endoskopi işlemine başvurulur.

Kedilerde biyopsi sonuçlarının çıkması 1-2 günü alabilir. Tecrübeli ve uzman Veteriner Hekimlerimiz sonuçların çıkmasıyla birlikte en başarılı tedavi yöntemini uygulayacaklardır. Her hastalık risklidir. Bazen bütün olanaklar kullanılır ama çok geç kalındığından veya çaresi olmadığından hastayı kaybetmek mümkündür. Ama biz 7/24 nöbetçi Kutup Veteriner Kliniği olarak uzman ve tecrübeli Veteriner Hekimlerimizle elimizden gelenin en iyisini yapmak için hizmete hazırız. Olanaklarımız ve bünyemize kattığımız son model cihazlarımızla elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Endoskopi cihazımızda son sistem modern cihazımız olarak Kutup Veteriner Kliniğinin hizmetlerinden birisidir.

Minik dostunuzun en kısa sürede en iyi tedavi yöntemi için endoskopi işlemini kesinlikle tavsiye ediyoruz. Detaylı bilgi için bizleri aramaktan çekinmeyiniz.

Köpeklerde Endoskopi işleminin önemi

Köpeklerin ağız tadı kedilerinki kadar gelişmiş değildir. Bu yüzden kediler kadar seçici değillerdir. Özellikle aç kaldıklarında buldukları her türlü cismi yutabilirler. Köpeklerde endoskopi işlemi rutin bir işlem kadar basittir ve aynı gün normal hayatına devam edebilir. Köpeklerde de endoskopi işlemi tıpkı kedilerde olduğu gibi teşhis ve tedavi için kullanılır. Tecrübeli ve uzman Veteriner Hekimlerimiz Kliniğimizde köpeğinizin genel sağlık durumu ve cinsine göre en doğru endoskopi işlemini uygulayacaklardır.

Köpeklerde genellikle endoskopi işleminden sonra ciddi bir komplikasyon oluşmaz. Tecrübeli Veteriner Hekimlerimiz son derece titiz ve dikkatli işlem uygular. Aynı zamanda güler yüzlü hayvan dostu sağlık ekibimiz minik dostunuzun mutlu olması için her zaman özenli ve dikkatli bir çalışma prensibine sahiptir.

Köpekler ve Kedilerde Endoskopi işlemi uygulanacak durumlar;

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi uygulaması birçok beklenmedik hastalık durumunda veya rutin senelik kontrollerde uygulanabilir. Eğer ki minik dostunuzda kusma, ishal, ani kilo kaybı, kabızlık ve benzeri durumlar oluşursa acilen Veteriner Hekiminizle iletişime geçiniz. Kutup Veteriner Kliniği olarak tam teşekküllü bir Veteriner Kliniğine ihtiyaç duyduğunuzda uzman ve tecrübeli Veteriner Hekimlerimiz ve Sağlık çalışanlarımızla size hizmet vermeye hazırız.

Aşağıdakilerden herhangi birisi belirti gösterdiğinde Endoskopi işlemi uygulanmalıdır;

-Herhangi bir yabancı cisim yutmuş olma şüphesi

-Minik dostunuzda oluşan ani ve hızlı kilo kaybı,

-Kanlı veya Siyah dışkılama

-Anüs kanaması

-Kusma veya Yutma Sorunları

-Biyopsi ile tümör teşhisi

-Kronik Kabızlık

-Poliplerin teşhisi ve tedavi yöntemi

-İç kulak rahatsızlıkları

-Yüksek ateş ve halsizlik

Minik dostlarınızın sağlığı sizin sağlığınız demektir. Herhangi bir olağandışı bir davranış durumunda teşhis konulamaması durumunda Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi uygulanabilir. Uzman bir Veteriner Hekim tarafından yapılan detaylı bir muayenenin ardından Veteriner Hekiminiz size gerekli görürse tavsiye edecektir.

Minik Dostlarımız için Blog sayfamızı takip ediniz>>>>

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi sonrası neler beklenebilir?

Köpeklerde ve Kedilerde işlem çoğu zaman genel anestezi ile uygulanır. Ancak hastanın yaşına bağlı olarak genel anesteziyi kaldıramayacak Köpek ve Kedilerde lokal anestezi de yapılabilir.

Köpeklerde ve Kedilerde Endoskopi işlemi 10 ila 45 dakika arasında sürebilir. İşlem sürecinde Veteriner Hekimlerimiz titizlikle kalp atışlarını ve sağlık durumunu herhangi bir komplikasyona karşı takip eder ve önlem alır. Köpeklerde ve Kedilerde işlemin ardından genel anesteziye bağlı olarak birkaç saat halsizlik ve uyku durumu gözlenebilir. Bu endişelenilecek bir durum değildir. Aynı gün taburcu edilirler ve günlük hayatlarına geri dönebilirler.

Veteriner Hekimlerimiz tarafından ciddi bir durum söz konusu olduğunda tedavi sürecinin daha başarılı olması açısından yatılı tedavi önerilir. Yatılı tedavi sırasında her an ilgilenen görevlilerimiz olur ve hasta sahipleri istedikleri an görüp bilgi alabilirler.

Köpek ve Kedilerde Endoskopi işleminin riskleri

Köpek ve Kedilerde endoskopi işlemi herhangi bir risk içermez. Yalnız işlemin bu konuda tecrübeli Uzman Veteriner Hekimler tarafından yapılması gereklidir. Fiyatının daha ekonomik görünmesinden kaynaklı merdiven altı Veteriner Kliniklerinde veya Hekim olmayan kişiler tarafından yapılan endoskopi işlemi, minik dostunuzda dönüşü olmayan komplikasyonlar doğurabilir.

Köpeklerde ve Kedilerde endoskopi işlemi ucunda mikro ışıklı kamera bulunan esnek bir tüp boru yardımıyla gerçekleştirilir. Sterilizasyon, titiz ve özverili çalışma şarttır.

Köpek ve Kedilerde Endoskopi işleminin avantajları

Endoskopi işlemi cerrahi yönteme göre daha kısa sürer ve hasta işlem sonrası normal yaşamına rahatlıkla devam edebilir. Ayrıca işlem sonrası ağrı yada acı hissi olmaz. En önemli avantajı ise kesi veya dikiş olmamasıdır.

Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın>>>>>>

error: Content is protected !!