Acil Durum ve Kritik Tedavi

Acil Durumlarda en önemlisi zaman! Ne kadar çabuk Veteriner Hekime başvurursanız o kadar erken tedaviye başlanabilir.

Acil Durum ve Kritik Tedavi

Evde birlikte yaşadığımız minik dostlarımızı ne kadar dikkatli de olsak korumaya da çalışsak yine de önüne geçemediğimiz acil durumlar söz konusu olabiliyor. Sokaktaki minik dostlarımız için olay daha vahim boyutlarda olabiliyor tabi. Her an bir aracın altında kalma riskleri çok büyük. Panik halinde Veteriner Kliniğine gittiğimizde can dostumuza nasıl müdahale edilir, güvende mi, Veteriner Hekim tecrübeli mi gibi sorular aklımızda dolaşır. Ayrıca her şey normale döndüğünde çıkacak olan fatura nın miktarı da aklımıza takılan sorulardan biri tabii ki!

Bir varlığın yaşamını tehdit eden her türlü vaka “acil durum” oluşturur.

Söz konusu olan vakanın veteriner hekim tarafından doğru ve hızlı biçimde değerlendirip teşhis etmesi çok önemlidir. Acil durumlarda gerekli tanısal, medikal hatta cerrahi müdahalenin  dakikalar hatta saniyeler içinde başlatılması hastanın sağlığı ve yaşamı için çok önemlidir. Bu yüzden Acil Veteriner Hekimliği Hayvan hastalıklarının birçok dalı hakkında kayda değer bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekir. Veteriner Hekimin tecrübesi ve Veteriner Kliniğinin laboratuvar, röntgen, ultrason vb ekipmanlarının olması hasta hayvanın ölüm ile yaşamı arasındaki önemi gösterir.

Biz Kutup Veteriner Kliniği olarak 7/24 açığız ve her an en az 2 Tecrübeli Veteriner Hekimimiz Kliniğimizde hizmet vermeye hazırdır. Bizim kliniğimizde gece tarifesi diye bir fiyat politikası yoktur. Bizim misyonumuz elimizden geldiği kadar her an minik dostlarımıza yardımcı olabilmek. Bir insanın acil durumu olabiliyorsa, bir hayvanında acil durumu söz konusudur. Bu yüzden Nöbetçi Veteriner Kliniği olarak İstanbul, Şişli bölgesinde 7/24 Açık Acil Veteriner olarak hizmet vermekteyiz.

Acil Durumda Ne Yapılması gerekir?
  1. Her şeyden önce eğer mümkünse bizimle (Veteriner Kliniği) ile temasa geçin ve vakayı eliniz geldiğince anlatın. Bu bizim ekibin siz gelmeden önce hazır olmasını sağlar ve zamandan kazanılır.
  2. Kendinizi güvene alın. Hayvanlar (Evcil veya yabani fark etmez) bu gibi durumlarda stres altında olur ve saldırgan olabilirler. Kendi güvenliğiniz için, hayvanın başını hava alabilecek şekilde havlu vb örtüyle sarıp gözlerini kapatın ve ağzını kontrol altına alın. Ardından sakinleşmesi için öncelikle kendiniz sakin olun ve onu da sakinleştirin.
  3. Kliniğimize geldiğinizde ekibimiz sizi hemen acil müdahale odasına alır. Burada en önemli konu zamandır. Öncelikle elle muayenenin ardından kanama durdurucu 2 iğnemiz var. Birinci iğneyi hemen yapıp zamandan kazanıyoruz. Bu işlemin ardından önerdiğimiz 4 işlem olur:
  • Muayenede kırık ihtimalini sezdiysek kliniğimizde hemen röntgen çekiyoruz. Ayrıca iç organlarda herhangi bir hasar olup olmadığına da bakmak için röntgen kesinlikle önemli.
  • Ardından Kan tahlilleri yapıyoruz. Röntgende iç kanama tam teşhis edilemediğinden kan tahlili ile bunu daha iyi netleştirebiliyoruz. Bazı kanamalarda hemen ilk saatlerde başlamayabiliyor. Buda röntgende görünmüyor. Bu yüzden kan tahlili kesinlikle çok önemli.
  • Ayrıca Biyokimya testleri, minik dostumuzun iç organlarında herhangi bir durum söz konusu olduğunda kesin bilgi verir bize.
  • Çok yüksek ihtimalle vücut ısısı düşmüş olabiliyor. Hastayı 24 saat gözetim altında tutmak ve vücut ısısını ayarlamak için müşahede altında tutmamız gerekir. Düşen vücut sıcaklığı yoğun bakım ünitelerimizde düzene sokup hayati tehlike riskini ortadan kaldırabiliriz.
24 Saat Açık Veteriner Kliniğimize gelen Acil Durumlar Nedir?
  1. İlk acil durum maalesef araç çarpması. Bahar aylarında kızgınlığa girmiş evdeki dostlarımız ev sahibinin dikkatsizliğinden faydalanıp evden kaçabiliyor. Ve ardından birçoğu sokakta araba çarpmasıyla maalesef hayatını kaybediyor. Böyle durumlar olmaması için zamanı geldiğinde Can dostunuzu kısırlaştırmanızı tavsiye ederiz. Kısırlaştırma konusunda yazımızı okumak için Blog sayfamızı takip edin. Hele sokak hayvanları maalesef tamamen bu konuda risk altında!
  2. İkincil durum ise yüksekten düşmedir. Herkes kediler hep dört ayaklarının üstüne düşer diye bilinir. Kediler DÜŞER ve ciddi yaralanmaları olabilir. Biz 7/24 açık Veteriner olduğumuz için vakaların çoğu düşme üzerine. Evde ki pencerelerimize kesinlikle kedi teli taktırmalısınız. Pencerede kuş gördüklerinde veya çiftleşme isteğiyle ne kadar yüksekte olduklarını unutup atlayabiliyorlar. Bu vakaların çoğu zamanında müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor.
  3. Ayrıca Köpek ya da kedinizde epilepsi hastalığı olabiliyor. Bu gibi durumda ani krize girebiliyor, kalp krizi geçirebiliyor. Minik dostunuz özellikle kediler çok meraklı olduklarından ip, iğne gibi yabancı cisimleri yutabiliyorlar. Örneğin, kedinizin ağzında gördüğünüz herhangi bir sarkan cisim gördüğünüzde kendiniz müdahale edip çekmeye çalışmayın. İç organlarında hasara sebebiyet verebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen Kliniğimizle irtibata geçin. Acil müdahaleyi uzman Veteriner Hekimlerimiz yapsın.

Acil Durumlarda en önemlisi zaman! Ne kadar çabuk Veteriner Hekime başvurursanız o kader erken tedaviye başlanabilir. Her vaka da yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin yapılması şart değildir. Hastanın durumuna göre hasta sahibi ile beraber karar verilir. Bizler Kutup Veteriner Kliniği olarak gerekli görmediğimiz durumlarda uygulamayız. Hem minik dostumuza eziyet olur hem de Hasta sahibine gereksiz mali külfet çıkar. Bu yüzden hasta sahibine bütün detayları anlatarak, beraber karar vererek yapıyoruz. Hasta sahipleri bu gibi acil durumlarda zaten panik halinde ve endişeli oluyorlar. Kısa bir süreliğine de olsa psikolojik olarak çok yıpratıcı bir durum. Hasta sahipleri o anda çıkacak faturayı düşünmeden getirdiği minik dostunun hayatını kurtarma isteğindedir. Bu durumdan faydalanmak ve faturayı gereksiz yere kabartmak biz gibi mesleğini severek yapan Veteriner Hekimlerimize yakışmaz ve mesleki etik kuralları dışındadır.

Yorum Yazınız